TOROS HELVA

     TOROS HELVA SANAYİİ

TARİHTE HELVA  |  TOROS HELVA  |  ERMENEK  |  SİPARİŞ İLETİŞİM

TOROS HELVA
ERMENEK HELVASIToroslar’ın gerçek tadı, Toros’un tadında saklı... Ermenek Helvası’nın özelliği, şeker yerine üzüm pekmezi kullanılarak yapılmasıdır.

Toroslar’ın gerçek tadı, Toros’un tadında saklı...
Toroslar karşımızda olanca heybetiyle yükseliyor ve aklımızda geleneklerimizi yaşatmak, damağımızda Ermenek Helvası’nın tadı, 300 yıllık rotamızı takip ederek yürümeye başlıyoruz. Ne zaman ki Taşeli Platosu’nun 1600 metre yükseklikteki capcanlı doğasına ulaşıyoruz, aradığımız şeyi buluyoruz. İçimizi bir heyecan kaplıyor ve helvamızı, özenle toplayıp işlediğimiz o eşsiz üzümlerden elde ettiğimiz pekmezi tahin ve çöğenle bir araya getirerek hazırlıyoruz. Tıpkı dedelerimizin yaptığı gibi. "Küçükken ekmeğimize katık yaparak yediğimiz o helvanın tadını unutturmamak için, sahip olduğumuz bir değeri dünyaya tanıtmak için... Helvamızı, gelişen teknolojiyi kullanarak yüzyıllardır değişmeyen yöntemlerle üretiyoruz, sizin için..." Mükemmel kıvamlı pekmezin verdiği tarifsiz lezzetiyle, sofralarınızın vazgeçilmezi olan Ermenek Helvası’nı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz...

Pekmezli Tahin Helvası

Ermenek Helvası’nın özelliği, şeker yerine üzüm pekmezi kullanılarak yapılmasıdır. Pekmez, şeker sanayi gelişmeden insanların tatlı yeme arzusunu karşılayan ürünlerden biriydi. Eski yıllarda, helva, hoşaf gibi tatlıların yapımında kullanıldığı gibi şerbet olarak da içilirdi. Ayrıca ilkbaharda karla karıştırılarak dondurma gibi tüketilirdi. Pekmez, meyve şıralarının kalsiyum karbonattan oluşan pekmez toprağı ile asitliği giderildikten sonra kaynatılarak yoğunlaştırılmasıyla elde edilir. Yaklaşık 100 kg kadar şıraya yarım kg kadar pekmez toprağı katılıp 5-10 dakika kaynatılır ve dinlenmeye bırakılır. Kestirme denilen bu işlem sırasında suda çözünmeyen katı madde dibe çöker, çözünen kalsiyum, demir gibi mineraller berrak şıra içinde yer alır. Berrak şıra kaynatılarak ya da vakumla suyu azaltılarak pekmez haline gelir. Sıvı pekmezin 100 gramı yaklaşık 300 kalorilik enerji sağlar. Kaynama sırasında vitaminlerde kayıplar olmasına karşın mineral açısından zengindir. Yüz gram pekmezde 400 mg civarında kalsiyum, 10 mg civarında demir bulunur. Pekmez ayrıca potasyum yönünden de zengindir. Diğer mineraller daha az miktarda bulunur. Pekmezi şekerden ayıran da minerallerden, özellikle kan yapıcı demir, kemikleri geliştirici kalsiyum ve kan basıncını düzenleyici potasyum açısından zengin olmasıdır. Ermenek Pekmezli Tahin Helvası aynı zamanda lezzetli bir tatlıdır. Beslenme ve sağlık açısından diğer tatlılara göre üstün olması nedeniyle her yaş grubundan insana farklı yararları vardır.

Ermenek Helvası’nın Yaşayan Bir Gelenek Olarak Sofralara Gelişi...
Biraz sonra okuyacağınız adımlar yüzyıllardır aynı şekilde atılıyor ve sonuç hep aynı... Ermenek Helvası yapıldığı ilk günden beri eşsiz bir tatlı. El değmemiş bir doğanın içinde kendiliğinden yetişen üzümler, büyük bir özenle toplanıyor ve kurutuluyor. İncecik kıyılarak, sonradan kullanılmak üzere depolanan bu üzümler, ihtiyaç anında ise tekrar ince ince kesilerek bekletme kaplarında ortalama 3 veya 4 gün boyunca su içine yatırılarak işlemlere devam ediliyor. Bekletme kabında elde edilen ‘şıra’ kaynatılarak pekmeze dönüştürülüyor; karışıma çöğen ve tahin ekleniyor. Odun ateşinde bakır kazanlarda ortalama 10 saat süreyle kaynatılan Ermenek Helvası, günümüzde aynı sistem izlenerek yenilenen teknolojiler aracılığıyla ve Toros farkıyla üretilmeye devam ediyor. Ermenek’in yüzyılları aşan geleneği Ermenek Helvası, tamamen doğal ortamında yetişen üzümlerden yapılıyor. Bu geleneği 50 yılı aşkın bir süredir yaşatan Toros markası, Ermenek Helvası’nın sofralardaki kalıcı yerini almasını sağlamakla gurur duyuyor.

ERMENEK HELVASIErmenek Helvası’nın Tarihi...

Tarihi tıpkı Ermenek gibi çok eski zamanlara dayanan Ermenek Helvası ilk başta halk tarafından kış yiyeceği olarak kullanılıyordu. Özellikle soğuk havalarda bağ, bahçe ve tarla işlerinde çalışan Ermenek yerlisinin başlıca enerji kaynağıydı. Yoğun aromatik tadı olduğundan yöre halkı tarafından bazlama veya yufka ekmeği ile bir arada tüketilen Ermenek Helvası sofraların vazgeçilmez besinlerinden biriydi. Yıllar geçtikçe her mevsim tüketilmeye başlanan bu yararlı besin, günümüzde Ermenek’in geleneksel tadı olarak yaşamaya; helvacılık ise bölgenin yöresel bir mesleği olarak yaşatılmaya devam ediyor. Ermenek’in yüzyılları aşan geleneği Ermenek Helvası, tamamen doğal ortamında yetişen üzümlerden yapılıyor ve günlük üretim miktarı, üzüm rekoltesine göre 400 ile 500 kg arasında değişiyor. Bu geleneği 50 yılı aşkın bir süredir yaşatan Toros markası, Ermenek Helvası’nın sofralardaki kalıcı yerini almasını sağlamakla gurur duyuyor.

Yıl 1964. Soğuk bir Ermenek gecesi, saat tam 3...
Ermenek Helvası denince akla ilk gelen isim olan Ahmet Aydoğdu, 18 saatlik mesaisine başlamak üzere kepenklerini açıyor. Kepenklerden çıkan sesi duyan 4 kişi, adımlarını hızlandırarak imalathaneye doğru ilerliyor. Birbirleriyle şakalaşarak yürüyen bu dört adam, bir gün içinde 50 kilo Ermenek Helvası üretmenin haklı gururuyla, çalıştıkları yerin kapısından içeri giriyor. Biliyorlar ki bu saate başlayan mesaileri, akşam 9 veya 10’a kadar sürecek ve duvara dayanmış 20 kg’lık tenekeler nefis Ermenek Helvası’yla dolacak. Yıl 2010... Serin bir Ermenek sabahı... Saat tam 6. Ahmet Aydoğdu’nun oğlu Ali Aydoğdu, imalathanesinin kapılarını açıyor. Babadan oğla geçen bir geleneği yaşatmanın mutluluğuyla makineleri çalıştırıyor. Ardından hızlıca günlük siparişlere bakıyor. 500 kg civarında olduğunu görünce vakit kaybetmeden kahvaltısını ediyor ve daha çayı soğumadan çalışanlarıyla birlikte işe koyuluyor.

Get Flash Player
Şu anda sitenin temel HTML sürümünü görüntülüyorsunuz. Sitenin zengin içerikli Flash sürümünü görüntüleyebilmek için bilgisayarınızda Adobe Flash Player yüklü olmalıdır.
Adobe Flash Player yüklemek için tıklayınız.

Site tasarım / programlama / bakımı : codesign